Časté chyby

*Mezi nejčastější chyby patří skupinový chov více křečků/křečíků pospolu. Křečci jsou nejvíce teritoriální hlodavci, co znám a jsou schopni se navzájem pokousat či v horším případě i zabít. Na první pohled se vám může chov dvou křečíků jevit bezproblémoví, ale věřtě, že čím dříve či později proběhnou u nich souboje o teritorium/krmivo, které většinou končí v lepším případě ošklivými pokousaními a v horším případě může končit až úhynem jednoho či obou křečků.

*Mezi častou chybou hned po skupinovém chovu dále patří související - neuvážené rozmnožování ať už záměrné či nezáměrné. Většinou k němu dochází nechtíc při pořízení samičky již březí nebo dvou křečíků bez jakýkoliv zkušeností a samozřejmě odborného poradenství, kdy vám prodejce záměrně může dát páreček nebo v horším případě neumí jej rozeznat, jak je to všude v chovatelských potřebách běžné. Potom se není čemu divit a nadílka je za pár dnů na světě. Je tedy chybné pořizování křečků od pochybných lidí a hlavně z obchodních řetězců, kde si nejste jisti ničím.

*Příliš malé ubikace. Obecně křečci a křečíci jsou moc živými tvory a během svého života toho hodně naběhají ať v kolotočích tak i bez nich. Proto by se nemělo opomínat na to ač jsou to ,,malý tvorové" přesto potřebují prostor pro pořádné vyžití, ale také je samozřejmostí a dokázáno, že křeček ve větší ubikaci se cítí lépe i po psychické stránce.

DOPORUČENÍ: pro všechny druhy ať už křečků či křečíků bych volila ubikaci minimálně o rozměru 70x40cm (tj. pro křečka syrského, džungarského, campbellova, roborovského, čínského).

* S malou ubikací často souvisí i nevhodný či malý kolotoč. Správný kolotoč musí mít plnou nášlapnou plochu tzn. celý dřevěný či plastový. Nevhodné jsou drátěné! při niž se křeček může zranit. Vhodný průměr kolotoče pro křečka syrského min.25-30cm, křečíci 20cm

*Další častou chybou je probouzení křečka, jako nočního tvora přes den. Pokud se křeček probudí sám na chvíli po vašem příchodu domů či při větší aktivitě ,,činí tak sám z vlastní vůle" a jakmile se rozhlédne jde si opět lehnout a spát. Ale je špatně toho schválně pravidelně využívat nebo jej probouzet a vybízet jej k aktivitě mimo ubikaci přes den. Může to postupně vést k náladovosti, nervozitě či k agresi z nedostatku odpočinku.

*Křečci se nikdy nekoupou ve vodě!