POŘÍZENÍ

Odkud pořídit je na každém z vás. Záleží, co člověk od zvířátka očekává a jak moc si troufne na případně ochočování. Nejlepší variantou jsou Chovatelské stanice - chovatelé s registrovaným chovem. Přehled o takových chovatelých můžete nalézt přímo na stránkách klubu zde: cesky-krecci-klub.webnode.cz

Shrnutí možných pořízení a jejich klady/zápory...

* Chovatelská stanice - Křečci z chovatelských stanic pochází z kontrolovaného chovu, kde se klade důraz na nepříbuzné křížení, genetiku, zdraví a také na správnou klidnou povahu, výstavní předpoklady (tz. typ křečka). V chovatelské stanici je chován každý křeček zvlášť ve své ubikaci kvůli možnému vzájemnému napádání a také, aby nedošlo k neustálému nakrývání. Tudíž křečci žijící odděleně - každy zvlášť - jsou klidnější, spokojenější. Krmeni kvalitní a různorodou stravou. Tudíž jsou často poměrně větší než křeček syrský ze zverimexu. Od malička jsou zvyklí na braní do rukou a mazlení. Ke křečkovi většinou dostáváte oficiální průkaz původu ,,pokud si to ofic.chovatel nepřeje jinak". Nabídne vám doživotní chovatelský servis v případě jakýkoliv rad. A v případě rodinných problémů, alergie většina chovatelů bere své odchované křečky zpět.

* Hobby chovatel - Většinou se jedná o lidi, kteří bezcílně si doma udělají 1-2vrhy pro radost. Ale pozor! I přesto, že mládě pochází z domácích podmínek a může být sebelépe s nimi nakládáno, většině takovým ,,hobby chovatelům" chybí zkušenosti. Ať to tedy není v jejich úmyslu mohou vám mládě prodat příliž brzy, nižší váhy a nebo v případě menšího zájmu nemusí včas mladé křečky stihnout oddělit a v případě koupi samičky můžete mít zachvíli doma již několik malých křečků také. Je to častý jev, jelikož lidi ,,nepočítají s tím, že jim zůstanou mláďata déle" a s jejich oddělením dle pohlaví otálí až může být pozdě, také to může být z důvodu nedostatku prostoru a ubikací. Dále často stejně, jako z chovatelských potřeb (zverimexu) nebudete vědět původ rodičů a tím spojené dědičné choroby či vady. Velmi zřídka se najdou chovatelé bez registrovaného chovu, kteří se věnují chovu dlouhodobě a mají v něm ,,cíl a smysl" a případné rodiče od nás ,,registrovaných chovatelů" s PP.

* Množitel - Podobá se Hobby chovately, od kterého se občas nedá ani hned odlišit. Ale bohužel ve většině případů se jedná o jedince, kteří doma chovají více zvířat v nevhodných podmínkách a odchovávají neustále jeden vrh za druhým za hnusným účelem - zisku. Takové poznáte dle toho, že se vám budou snažit ,,vnutit" více křečků s tím, že je to tak správné a vlastně společně musí být minimálně dva křečci...VELKÝ OMYL .... Nebude je zajímat v jaké kleci křečka budete mít, co bude jíst... Hlavně, že zaplatíte. Většinou si vás ani nepozvou domů a křečka vám nejlépe předají někde na ulici. Neukáží vám rodiče nebo vám ani nedokáží říct, kdo je otcem a poví vám tak akorát možná pouze o matce. Pokud se jich na něco zeptáte ohledě chovu většinou jejich znalosti budou tak 50% pravdy ne-li méně.

* Zverimex - Jak už to většině je zřejmé, zvířata z chovatelských potřeb pochází většina z velkomnožíren. Jsou tedy nejistého původu, už vám ani nikdo nedokáže říct, kdo je matka daného tvorečka natož otec. Datum narození? To by jste chtěli moc. Dále rozeznání pohlaví prodejců v chovatelských potřebách také nikdy nejsou 100%. Tudíž u pořízeného křečka či jiného zvířete nemáte jistotu v povaze, pohlaví, vrozených vad či nemocí. Dále dalším častým jevem je pořízení březích samic. Často vám je prodají schválně, ač chcete klidně i samce. Protože nemají většina nemá kapacitu nebo čas se starat o matku s mláďaty a oddělit ji od ostatních atd. Budou vám také tvrdit, že křečky můžete chovat pospolu v jedné ubikaci - což je nesprávné.

Na co se dívat?

Zdravý křeček by měl být pěkně stavěný, aktivní bez známek mastné či slepené srsti, slepených či slzejících očí a převážně dávat pozor i na okolí řitního otvoru zda nemá křečula průjem.

Co neuvidíte...... Kromě vrozených vad je bohužel v poslední době více rozšířené virové onemocnění HaPV, které napadá pouze křečky syrské. Hned jej nepoznáte, projevuje se později v podobě nepěkných bradaviček nejčastěji pod bradou, na packách, kolem hlavy, u očí, na uších ale mohou se objevit i jinde po těle. Více informací zde!