ONEMOCNĚNÍ
Křečci často nemocní nebývají, ale pokud se tak stane většinou je to nevhodným umístěním či krmením. Nemoc poznáte velice snadno, většinou je doprovázena změnou chování a v horších případech ztrátou váhy. Je tedy nutné provádět pravidelné kontroly váhy, aby jste zavčas mohli případné onemocnění řešit. Většina lidí ztrátu váhy pozná až za nějaký čas při mazlení či pořádné prohlídce.

Rýma, alergie

Pokud se vám začne zdát, že váš křeček pšiká okamžitě jej umistěte do jiné teplé místnosti. Většinou se dá danná věc vyřešit pomocí bylinkových čajů, vitamínů s větším obsahem vit.C ,,Celaskon, C-Compositum, Versele Laga vi.C", pokud se stav nebude lepšit do 3dnů - navštivte veterináře. Může se jednat také o projevení alergie ať už na hobliny, seno, krmení a jiné.

*V případě nachlazení, pokud máte křečků více nějakou dobu nemocného izolujte od ostatních.

Průjem

Průjem je u velmi malých zvířat nebezpečný, a pokud se nebude řešit v čas hrozí i úmrtí křečka. V prvním případě nasaďte dietu - pouze zrniny, občas kousek piškotu, samozřejmostí je i čerstvá voda a neváhejte navštívit veterináře! Průjem by se neměl podceňovat. Nejčastěji používáme pastu Entero ZOO při objevení nějakého občasného průjmu u starších křečků.

Plísňové onemocnění

Při objevení plísní je důležité křečka držet v naprosté čistotě a napadená místa mu ošetřovat vhodným přípravkem, který vám doporučí veterinární lékař. Určitě by jste onemocnění neměli brát na lehkou váhu.

Zaklínění lícních váčků

Příznakem tohoto onemocnění bývá oteklý lícní váček. Ten může být způsoben načechraným stelivem, které se zachytilo ve váčku. Zkontrolujte křečkovi tlamičku a vytáhněte z ní vše, co se tam mohlo zachytit. Zároveň se poraďte s veterinářem.

Infekce kůže

Jestliže má křeček na kůži suchá loupavá místa, načervenalou kůži nebo ubylý kožíšek, může jít o infekci kůže. Tu mohou způsobit paraziti, alergie nebo nevhodná strava. S určením léčby vám pomůže zvěrolékař. Pokud má křeček pouze úbytek srsti a přitom se nedrbe, nemá načervenalou kůži ani loupavá místa na kůži, může to být projev stáří. Hodně křečků s přibývajícím věkem jednoduše ztrácí kožíšek.

Mokrý ocásek

Křeček trpící touto nemocí je malátný, má mokrý konec ocásku a měkký a mokrý trus. Tato nemoc může křečka zabít, proto je nezbytné navštívit odborného veterináře.
Dehydratace

Křeček se bude chovat letargicky. Pokud mu vytáhnete kůži na zadní části krku, bude se jen pomalu vracet do původního stavu. Může to být způsobené stresem, horkem nebo špatnou vodou v napáječce. Při dehydrataci je nutné dát křečkovi vodu a pokud má klec na místě, kde je horko, musíte ji přemístit jinam. Nic nezkazíte konzultací s veterinářem.

Různá poranění (kousnutí)

Jedná se o bolavá místa, která mohou hnisat. Proto je vhodné křečkovi místa ošetřit, doporučuji Betadine roztok (volně prodejný).
Sluchové problémy

Pokud má křeček problém se sluchem, může ztrácet rovnováhu, škrábat se kolem uší a třást hlavičkou. Taková nemoc je způsobena parazity nebo ušní infekcí. Na postupu léčby se domluvte se svým veterinářem.

Zrakové problémy

Oči křečka budou velmi těkavé, většinu času však budou zavřené. Budou vypadat mdle a zamračeně. Tento problém může být způsoben zraněním nebo infekcí. Je zapotřebí držet křečka v tmavé místnosti a poradit se s veterinářem.
Infekce plic

Při tomto onemocnění se křeček bude třást a bude se mu těžce dýchat. Může dojít ke ztrátě váhy a velmi letargickému chování. Jestliže má váš křeček tyto příznaky, je potřeba zajistit mu v kleci teplo a navštívit veterináře, který proti infekci předepíše antibiotika.

Lysiny / Ztráta srsti

Pokud si u křečka všimnete lysin nebo častého drbání, pravděpodobně se bude jednat o roztoče. Navštivte proto veterináře, který určí druh léčby. Pokud jsou vašemu křečkovi dva až tři roky, nemusíte se znepokojovat, jednalo by se totiž o běžný příznak stáří.

Svrab

Svrab je vážný problém, který způsobují roztoče. Jedná se o velmi nakažlivou nemoc, kterou mohou přenášet jiní nakažení křečci nebo seno obsahující roztoče. Příznakem je časté škrábání křečka (především okolo uší), suchá, loupavá kůže a viditelná ztráta srsti (zejména v oblasti zad). Okolo uší, nosu a genitálií se mohou objevovat stroupky. Je potřeba křečka oddělit od ostatních a klec důkladně vydezinfikovat speciálním dezinfekčním prostředkem určeným pro klece malých zvířat. Z klece by se mělo odstranit seno a nahradit je papírovým stelivem. Dále je potřeba vyhledat veterináře, který odebere malou část postižené kůže, a pozná tak, zda se skutečně jedná o svrab.

Parazit

Pokud jste si všimli ať už na křečkovi či v jeho ubikaci hemžejících se parazitů či k změnám na kůži. Okamžitě zajděte k veterináři, většinou se vše řeší spot-on pipetou proti vnější a vnitřním parazitům zn. Advocate

Nemoci způsobené stářím

Pokud je křeček starší než jeden rok, mohou se začít objevovat první příznaky stáří, např. úbytek srsti, váhy, suchá kůže nebo pomalejší chování. U většiny křečků se však tyto příznaky stáří objevují mnohem později. V okamžiku, kdy bude křeček pomalejší nebo bude spát častěji než obvykle, je potřeba zajistit mu teplo a zároveň nevyžadovat po něm tolik pohybu jako dříve. Důležitá je pravidelná kontrola jeho zubů, protože pokud by byly zlomené nebo přerostlé, mohl by mít problémy s jídlem. Jestliže máte jakékoli podezření na nemoc, rychle si s křečkem zajděte k veterináři, protože průběh nemoci u starších křečků může být o hodně rychlejší a horší.

Rakovinotvorný nádor

Rakovinotvorné nádory se obvykle vyskytují u starších křečků a častěji u samiček než u samečků. Vnitřní nádory postihující vnitřní orgány se léčí obtížněji, hodně z nich však může být úspěšně chirurgicky odstraněno. V těle křečka trpícího rakovinou se může vytvořit tvrdá boulička, která během krátké doby rychle zvětšuje svou velikost. Často je obtížné rozpoznat nádor od vředu (tzv. abscesu). V některých případech je nádor doprovázen postupnou ztrátou srsti, letargií, slábnutím či špatnou kondicí. Jakmile zpozorujete na těle křečka bouličku, okamžitě navštivte veterináře. Čím dříve se nádor objeví, tím větší jsou šance na jeho úspěšné chirurgické odstranění. Vzhledem k malé velikosti křečků je samozřejmě riskantní uspat je narkózou, která je požadována k provedení operace. Přesto mnoho starších křečků zdárně podstoupilo operaci tohoto druhu.

HaPV

Nejzákeřnější virové onemocnění vyskytující se pouze na křečcích syrských se projevuje drobnými bradavičkami nejčastěji pod bradou, na packách, kolem hlavy, u očí, na uších ale mohou se objevit i jinde po těle. Více informací zde!