POŘÍZENÍ

V pořízení je dle mne nejdůležitější otázkou - Odkud?

* Chovatelská stanice - Křečci z chovatelských stanic pochází z kontrolovaného chovu, kde se klade důraz na nepříbuzné křížení, zdraví a také na správnou povahu, výstavní předpoklady (tz. typ křečka). Od malička jsou zvyklí na braní do rukou a mazlení. Více než jenom dobře živeni, rozdíl velikostně mezi křečkem z chovatelské stanice vs zverimex/množitel je poměrně obrovský. Odchovává se na čistokrevných rodičích, ke křečkovi dostáváte oficiální Průkaz původu. Doživotní chovatelský servis. A v případě rodinný problémů, alergie většina chovatelů bere křečky zpět.

* Hobby chovatel - Většinou se jedná o lidi, kteří bezcílně si doma udělají 1-2vrhy pro radost. Ale pozor! I přesto, že mládě pochází z domácích podmínek většinou i od rodin s dětmi a jsou mláďata patřičně zvyklá ,,vymazlená" přesto je nutné se zamyslet nad tím ,,odkud pochází rodiče?" příp., jak dobře byli živeni apod. Spousta lidí díky své nevědomosti dávají mláďat k odběru z domácích podmínek příliš brzy od 3.týdnů, což je špatně. Minimum jsou 4.týdny pro odběr a v případě, pokud jsou hodně drobná do 50g tak nejlépe nechat do 5ti.týdnů v domácím prostředí. Samečky odděleny od samic ve 4.týdnech, samice mohou zůstat s matkou dokud se snesou.

Najde se velmi málo případnů, kdy má takový chov bez registrace cíl ,,smysl" - tedy málokdo má oba rodiče z chovatelských stanic atd. Spousta bohužel chová ,,množí" na rodičích ze zverimexů.

* Množitel - Podobá se Hobby chovately, od kterého se občas nedá ani hned odlišit. Ale bohužel ve většině případů se jedná o jedince, kteří doma chovají více zvířat v nevhodných podmínkách a tentokrát už za hnusným účelem - zisku. Takové poznáte dle toho, že se vám budou snažit ,,vnutit" více křečků s tím, že je to tak správné a vlastně společně musí být minimálně dva křečci...VELKÝ OMYL ....

- Většinou si vás ani nepozvou domů a křečka vám nejlépe předají někde na ulici

- Neukáže vám rodiče nebo vám nedokáže ani říct, jak vypadají

* Zverimex - Jak už to většině je zřejmé, zvířata z chovatelských potřeb pochází většina z velkomnožíren. Tudíž u pořízeného křečka či jiného zvířete nemáte jistotu, jak povahy, u samiček že nejsou březí a hlavně ani zdraví. Nemluvě o tom, že většina prodejců v chovatelských potřebách nerozeznají pohlaví. Dále většina vám budou také rádi tvrdit, jak lze křečky chovat pospolu či v malých ubikacích atd. Nedejte na ně! ,,Minimální vhodné rozměry ubikace jsou alespoň 60-70cm na délku"

Na co se dívat?

Zdravý křeček by měl být pěkně stavěný bez známek mastné či slepené srsti, slepených či slzejících očí a převážně dávat pozor i na okolí řitního otvoru zda nemá křečula průjem.

Co neuvidíte...... Bohužel v poslední době je více rozšířené virusové onemocnění HaPV, které napadá pouze křečky syrské. Hned jej nepoznáte, projevuje se později v podobě nepěkných bradaviček nejčastěji pod bradou, na packách, kolem hlavy, u očí, na uších ale mohou se objevit i jinde po těle. Více informací zde!

 

PŘEPRAVA

Křečka převážíme v dostatečně velké přenosce o minimálních rozměrech 20x15x15cm s dostatečným počtem větracích otvorů. V případě delších tras zařizujeme i přiměřené množství potravy a tekutin (vodu nahrazujeme okurkou či jablkem). V teplém počasí dáváme pozor na přehřátí a naopak v zimě na prochladnutí (termo tašky, deky).