♥ Potrava ♥

Přirozená potrava křečka je složena především z obilovin a doplněna o různá semínka. Základní směs se snažíme příliš neměnit za jinou a krmíme jí křečka denně (cca 15-20g), nejlépe navečer, kdy začíná být aktivní. Ale vzhledem, že jsou křečkové všežravci strava by měla být doplňována bílkovinami (jogurt, tvaroh, maso, uvařený bílek, ovesné vločky). Bílkoviny nejčastěji 3x do týdne! Samozřejmostí je i čerstvá zelenina, případně ovoce, které nedoporučuji míchat zároveň s výše uvedenými bílkovinami.

Vhodné základní krmivo

Ve výběru základního krmiva bych vybírala především ze směsí, které obsahují různé složky obilovin, semínek ... nikoliv extrudované do granulí. Křečci jsou většinou krmeni běžnou směsí a těžce si přivykají na extrudované granulky, které již vše obsahují. Dále bych se dívala na složení, aby neobsahovalo příliš nezdravích barviv či cukrů.

Mezi nejméne kvalitní značky bych zařadila - Vitakraft, Avicentra, Darwins, Dajana

Mezi kvalitnější značky řadím - JR Farm, Bunny, Beaphar, Versele Laga, Cunipic, Puur

Obiloviny a obilovinové vločky - jsou základní potravou křečků (pšenice, ječmen, kukuřice, oves, rýže - vařená).

Semínka - dýně, len, lesknice, niger, řepka olejka, sezam, slunečnice

Luštěniny - cizrna (čerstvá nebo uvařená), fazolu adzuki nebo mungo (naklíčená), hrách (čerstvý, sušený, vařený), hrachové a sójové vločky.

Ořechy - podáváme méně často, protože jsou tučné (arašídy, kaštan jedlý, kešu, kokosové plátky, lískové oříšky, ořechy piniové, vlašské).

Ostatní potraviny - burisony, krmivo pro andulky či akvarijní rybičky, kukuřičné lupínky, ovesná kaše (řídká), pečivo (sušené), piškoty pro psy, suchary, svatojánský chléb, těstoviny vařené či syrové.

Mléčné výrobky - bílý neslazený jogurt, cottage sýr, kefír, tvaroh.

Živočišné bílkoviny - vařený bílek, cvrčci, granule nebo konzervy pro psy i kočky (popř.fretky), krevety, vařené maso /nejčastěji kuřecí), mouční červi, ryba (vařená).

Ovoce (čerstvé či sušené bez pecek) - banán, hrozny, hrozinky, hruška, jablko, jahoda, malina.

Zelenina ( čerstvá či uvařená bez soli) - celer, cuketa, hlávkový salát, mrkev, okurka salátová, paprika, petržel (i nať), rajče, špenát. Kedlubna, květák a čínské zelé nadýmají, proto krmit touto zeleninou opatrně.

Volně rostoucí rostliny - jetel, jitrocel, kokoška pastuší tobolka, kopřiva (spařená horkou vodou), pampeliška, ptačinec žabinec, sedmikrásky, seno, tráva, tráva pro kočky.

Listy a větvičky ze stromů s tvrdým dřevem - březové, bukové, lískové, jabloňové, malinov. Ne větvičky peckovin jako jsou třešně, višně a broskve!

 

Vhodné pamlsky  - pokud chcete svému miláčkovi občas dát nějakou tu odměnu, prosím vybírejte uvážlivě. Doporučuji firmu JR Farm, od které zakoupíte výrobky čistě na přírodní bázi bez přidaných cukrů atd. Můžete mít tak nejen pocit, že jste udělali

svému čtyřnohému kamarádovi radost, ale také uděláte něco pro jeho zdraví.

Vhodná psí/kočičí konzerva - doporučuji kvalitnější s větším podílem masa a určitě nepořizovat v supermarketech! U nás nejčastěji Animonda, Rocco, Rinti, Applaws, Lukullus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nevhodné krmivo!!

Ananas, brambory, cibule, citrusy, cukr, česnek, houby, jadérka z jablka a melounu, kiwi, klobásy, koření, mléko, mandle, máslo, pažitka, pórek, potraviny s vysokým obsahem tuku, salám, sádlo, sůl, syrové těstoviny s ostrými okraji, šťovík, větve jehličnanů, višnové, broskvové a meruňkové pecky, zavařované nebo exotické ovoce, zelené fazole.