Ubikace a vybavení ♥

Před samotným pořízením je důležité nejen se správně informovat, ale již se předem připravit a vybavit svému budoucímu kamarádu ten nejlepší domov. Aby vám dělal nový kamarád pouze radost.

Ubikace by měla být umístěna na klidném místě, kde nebude příliš přes den křeček rušen a naopak večer nebude rušit on vás. Dále teplota nesmí klesnout pod 18C a naopak se nedoporučují teploty nad 25C. V létě tedy neochlazujeme nejen sebe, ale i svého kamaráda. Ať je to pomocí ventilátoru, klimatizace či případnou nachlazenou pet láhví u ubikace. Doporučuje se také činčilí písek na chvíli daný do lednice a následně v nějaké těžké a hlubší mističce nabídnut křečkovi ke koupeli.

 

+ křečci jsou samotáři, proto platí 1křeček - 1ubikace

Všichni křečci všeobecně jsou velmi teritoriální a mají rádi svůj klid. Jakmile je narušen vede to v lepším případě ke stresu nebo k postupnému a vzájemnému napadání, které může skončit ošklivými pokousaními nebo dokonce až smrtí.

 

Výběr vhodné ubikace

Křečka můžete chovat dle uvážení v akváriích, plastových boxech či v kleci. Ovšem ať už se jedná o malého hlodavce přesto jsou křečci velice aktivními zvířátky a jsou spokojenější ve větším prostoru. Námi doporučovaná délka ubikace je od 70cm.Dále křeček není příliš dobrý horolezec a často při snaze se vrátit se pouští i z vysoké výšky, což může být v příliš vysokých ubikacích nebezpečné. Proto vybíráme raději delší a nižší ubikace.

Platí tedy pravidlo: ,,Čím větší, tím lepší". Spousta křečků se v malých prostorech trápí, stresují a nudí, což může vést k nervozitě, agresi či k určitým zlozvykům.

 

KLEC:

Klec má obrovskou výhodu v prodyšnosti a v možnosti jednoduchému upevnění dřevěných pater, mostečků atd. Nevýhodou může být případný neustálý nepořádek kolem ní či horší viditelnost křečka.

Doporučujeme klec Alasku, Gabbia klec - 102x55cm  / 90x52cm / 75x47cm

AKVÁRIUM / BOX:

U akvárií/terárií a boxech vám křeček tolik nepořádku nenadělá, ale je nutné mít dobře vyřešení odvětrávání, aby se v nich nedrželo příliš vlhko. Je také nutnější větší kontrola potravy, aby případný křeček se nekrmil na vlhkém či plesnivém krmení. V boxech lze ještě šikovně přidělat patra, hamaky či mostečky. Horší vybavení je u akvárií, kde je většinou vše řešeno konstručně dřevem - domečky.

Box Ikea samla box 78cm

 

Vybavení

Domeček/Hnízdo většině křečků stačí si vyrobit hnízdo v rohu ubikace pomocí neparfemovaných kapesníčků či jemného sena. Ale pokud chcete pro svého miláčka pohodlí a během spánku naprostý klid a tmu. Doporučuji dřevěný domeček o větším rozměru (o velikosti pro morčata), který bude naprostým konfortem. Dále prosím vybírejte domečky s dotatečně velký vchodem bez menších okýnek! Může se stát, že se vám křeček v okýnku zasekne.

Nedoporučuji - plastový domeček, ve kterém se více drží vlhko a může jej křeček okusovat.  Dále nedoporučuji domečky s dalšími menšími vchody neboli ,,okýnky" - už se mi bohužel stalo, že křeček syrský chtěl prolézt menším otvorem a nehezky se vněm zasekl až jsem musela dřevěný domeček celý rozštípat.

 

Napaječka plastová s kovovou trubičkou a kuličkou uvnitř je nejvhodnější. Postačí 50-75ml. Misku s vodou si křeček snadno znečistí.

Mistička keramická, raději větší i klidně 200ml.

Kolotoč vybíráme s plně nášlapnou plochou nejlépe dřevěný, který je nejtišší nebo plastový. Doporučený průměr je o 25-28cm. Kovové kolotoče jsou příliš hlučné a nevhodné, kvůli možnému zranění v případě propadnutí nožky.

Podestýlka je široký pojem. Ale nejvhodnější je vybírat, co nejméne prašnou a v případě dlouhosrstého křečka bych doporučovala vybírat z hrubších hoblin, které se snadno nezamotají do srsti.

Vhodná podestýlka - hrubé hobliny (RabbitWeed, Limara, JK Animals), konopné pazdeří (Sedupa, Cocoon, Hemparade), bukové štěpky (Chipsi, Avicentra, Trixie). 

NEVHODNÉ - Jemné hobliny, pelety, Asan (bohužel pro mě příliš prašný, drobečky v dlouhé srsti a po pár dnech hrozný zápach).

WC - i křečci mají své ,,záchůdky" a dá se je do nich naučit chodit. Křečka naučíte do záchodků chodit nejlépe na činčilí písek. Vhodnou nádobou může být větší keramická miska, miska z pevnějšího plastu či speciální rohový wc v menším provedení pro křečky. Dále často jsou požíváný sklněné sklenice na uskladňování potravin s větším otvorem pro vstup.

 

Dále můžete křečkovi vybavit klec o různé mostečky, prolézačky ze dřeva ...vše záleží na vaší fantazii :)