Prostředí a vybavení ubikace ♥

Před samotným pořízením je důležité nejen se správně informovat, ale již se připravit a vybavit svému budoucímu kamarádu ten nejlepší domov. Aby vám dělal nový kamarád pouze radost :)

PAMATUJTE

+ není nad to se řídit pravidlem: Čím větší, tím lepší

Ať už se jedná o malého hlodavce neznamená to, že musí celý život strávit v malé ubikaci.

+ křečci jsou samotáři, proto platí 1křeček - 1ubikace

Křečci jsou velmi teritoriální a mají rádi svůj klid. Jakmile je narušen vede to v lepším případě ke stresu nebo k postupnému a vzájemnému napadání, které může skončit ošklivými pokousaními nebo dokonce až smrtí.

 

Prostředí - Ubikace by měla být umístěna na klidném místě, aby jste křečkovi umožnili přes den klidně spát. Teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 18-25C. Dále se nedoporučuje v místnosti kouřit, vařit atd.

 

Výběr ubikace

Křečka můžete chovat dle uvážení v akváriích, plastových boxech či v kleci. Křečíky džungarské raději doporučuji chovat v akváriích či boxech. Minimální vhodné rozměry pro chov křečka syrského jsou 70x40cm, křečík ve vyjímečných případech může být chován v 60x30cm. Není ovšem přesto nad pravidlo: Čím větší, tím lepší. Spousta křečků/křečíků se v malých prostorech trápí, stresují a nudí, což může vést k nervozitě, agresi či k určitým zlozvykům.

 

VÝHODY/NEVÝHODY:

Klec má obrovskou výhodu v prodyšnosti a v možnosti jednoduchému upevnění dřevěných pater. Ovšem je nutné zmíňit, že křečci nejsou moc dobrými horolezdci a vždy jakmile někam vyšplhají už neví, jak slézt dolů. Proto prosím dávejte patra níž! Do maximální výšky 30cm. Nevýhodou klece je možný nepořádek kolem ní.

U akvárií/terárií a boxech vám křeček tolik nepořádku nenadělá, ale je nutné mít dobře vyřešení odvětrávání, aby se nedrželo příliš vlhko. Je nutnější větší kontrola potravy, aby případně se křeček nekrmil na vlhkém či plesnivém krmení.


 

 

Vybavení

V dnešní době existuje nespočet různého vybavení. Nejzákladnějším z nich ....

Domeček/Hnízdo je důležitou součástí vybavení. Většině křečků stačí si vyrobit hnízdo v rohu kleci pomocí neparfemovaných kapesníčků či jemného sena. Ale pokud chcete pro svého miláčka pohodlí a během spánku naprostý klid. Doporučuji dřevěný domeček o větším rozměru (cca 20x15cm- tkz.velikost pro morčata), který bude naprostým konfortem. Dobře může posloužit i papírová krabička bez potisků. Nedoporučuji - plastový domeček, který může křeček okusovat a dostat se mu tak až do trávícího traktu.  Dále nedoporučuji domečky s dalšími menšími vchody neboli ,,okýnky" - už se mi bohužel stalo, že křeček syrský chtěl prolézt menším otvorem a nehezky se vněm zasekl až jsem musela dřevěný domeček celý rozštípat.

 

Napaječka plastová s kovovou trubičkou a kuličkou uvnitř je nejvhodnější. Postačí 50-75ml. Misku s vodou si křeček snadno znečistí.

Mistička keramická, raději větší i klidně 200ml.

Kolotoč vybíráme s plně nášlapnou plochou plastový či dřevěný. Kovové kolotoče jsou příliš hlučné a nevhodné, kvůli možnému zranění v případě propadnutí nožky. Doporučuji pro křečky syrské kolotoč o minimálním průměru 28cm, křečíky džungarské 20cm.

Podestýlku pořizujeme bezprašnou a neparfémovanou. Nejlépe větší, hrubší hobliny v kombinaci s jemnější konopnou podestýlkou.

Jemné hobliny - dobrá savost, ale často práší a hrozí napadání do očí

Asan - je často doporučován ve zverimexech, jako neprašná a nesmrdící podestýlka. Ovšem opak je pravdou. Mám zkušenost, že u dlouhosrstých křečcích se podestýlka drobila a chytala do srsti, očí. Dále již po pár dnech byla tolik ,,nacucaná" a cítít, že se to nedalo dýchat. Dále z řad chovatelů vím o několika problémech, co se týče záněty děloh u samic, alergií a následném osypání po použité podestýlce.

Pelety - příliš tvrdé, ostré - nevhodné pro drobné hlodavce

WC - i křečci mají své ,,záchůdky" a dá se je do nich naučit chodit. Nejčastěji uvidíte v chovatelských potřebách malé plastové rohové záchodky, které některou chvíli vydrží, ale doporučuji místo plastových záchodků raději pořídit skleněnku na uchovávání potravin podobnou ,,zavařovačce". Ale doporučuji sehnat s plochými stěnami, aby se vám nekutálela a následně s dostatečně velkým otvorem min. kolem 15cm. Skleněnky mají výhody v lepší udržbě a následně po pořádné koupeli nelítá písek všude. Křečka naučíte do záchodků chodit pomocí činčilího písku, který díky svému složení křečka naučí na něj chodit....ale také záleží na konkrétním jedinci, některý křeček se ochotně do záchodku naučí chodit, jiný to bude střídat jednou na záchod podruhé vykoná potřebu někde jinde a třetí nemusí chápat k čemu písek vlastně dostal.

 

Dále můžete křečkovi vybavit klec o různé můstky, prolézačky vše záleží na vaší fantazii :)