Prostředí a vybavení ubikace ♥

Před samotnou koupí je ze všeho nejdůležitější být nejen informován o nárocích chovu křečka, ale také dostatečně vybaven. Aby vám dělal nový kamarád pouze radost :)

PLATÍ PRAVIDLO: Křečci jsou samotáři, proto platí 1 křeček - 1 ubikace! Dva křečci pospolu by se dokázali navzájem zabít. Převážně platí u křečků syrských, ale není vyjímkou ani u křečíků džungarských, kde lze pohromadě chovat pouze ve vyjímečných situacích dvě sestry nebo matku s dcerou.

Ať se to už někomu líbí či ne, chov více křečků pohromadě je stresující a může to opravdu  vést k vzájemnému napadení až usmrcení.

Vyjímkou mohou být křečci džungarští, u kterých se ve vyjímečných situacch snesou dvě sestry či matka s dcerou. Ale pořád je nutné i přesto samice sledovat a případně během života oddělit.

 

Prostředí - Ubikace by měla být umístěna na klidném místě, aby jste křečkovi umožnili přes den klidně spát. Teplota v místnosti by se měla pohybovat kolem 18-25C.

 

Ubikace - Křečka můžete chovat v akvárii, plastovém boxu či kleci. Křečíky džungarské raději doporučuji chovat v akváriích či boxech. Minimální vhodné rozměry jsou 60x30x30cm, avšak doporučuji ubikaci o délce 70cm a více. Chovaný křeček ve větším prostoru je klidnější.

Volba ubikace pro křečka syrského záleží na každém z vás, ale je potřeba si uvědomit, že vše má své výhody a nevýhody:

Klec má výhody v prodyšnosti, možnosti šplhání po mřížích, více pater apod. Nevýhoda je v možném vyhrnutí hoblin - nepořádek.

U akvárií/terárií a boxech vám křeček tolik nepořádku nenadělá, ale je nutné mít dobře vyřešení odvětrávání, aby se nedrželo příliš vlhko. Je nutnější kontrola potravy, aby případně se křeček nekrmil na vlhkém či plesnivém krmení.


 

 

Vybavení

V dnešní době existuje nespočet různého vybavení. Nejzákladnějším z nich ....

Domeček vybíráme z netoxického materiálu (prázdná papírová krabička bez potisků, dřevěný domeček bez hřebíků lepený netoxickým lepidlem, keramický květináč či speciální keramický domeček). Pozor! Plast mohou křečci okusovat a může se jim dostat až do trávcího traktu!

 

Napaječka plastová s kovovou trubičkou a kuličkou uvnitř je nejvhodnější. Misku si křeček snadno znečistí.

Mistička keramická

Kolotoč vybíráme s plně nášlapnou plochou plastový či dřevěný. Kovové kolotoče jsou příliš hlučné a nevhodné, kvůli možnému zranění v případě propadnutí nožky. Doporučuji pro křečky syrské kolotoč o minimálním průměru 20cm, křečíky džungarské 17cm.

Podestýlku pořizujeme bezprašnou a neparfémovanou. Nejlépe větší, hrubší hobliny nebo konopnou podestýlku.

Jemné hobliny, Asan, Pelety se nám příliš neosvědčili...

Materiál na stavbu hnízda - postačí neparfémované ubrousky, toaletní papír, seno

WC - i křečci mají své ,,záchůdky" a dá se je do nich naučit chodit. Nejčastěji uvidíte v chovatelských potřebách plastové rohové záchodky, ale doporučuji místo plastových záchodků pořídit raději skleněnku na uchovávání potravin podobnou ,,zavařovačce", sklo se lépe udržuje. My máme skleněné dózy od zn. LANDMARK u pár křečků, kteří jsou zvyklí chodit na jedno místo. Křečka naučíte do záchodků chodit pomocí činčilího písku, který díky svému obsahu ,,láká" křečka chodit na jedno místo...ale také záleží na konkrétním jedinci, některý křeček se ochotně do záchodku naučí chodit, jiný to bude střídat jednou na záchod podruhé vykoná potřebu někde jinde a třetí nemusí chápat k čemu písek vlastně dostal. Výhoda - křeček nezaneřádí hned celou klec, Nevýhoda - je nutná častá, nejlépe každodenní výměna písku. 

 

Dále můžete křečkovi vybavit klec o různé můstky, prolézačky vše záleží na vaší fantazii :)